Doradzamy przedsiębiorcom

Aktualności

Aktualności

Weź udział w programie Erasmus dla Młodych Przedsiębiorców!

2009-01-20

Zastanawiasz się nad założeniem własnej firmy, a może już odnosisz sukcesy jako przedsiębiorca? Jeśli tak, to możesz skorzystać z programu "Erasmus dla młodych przedsiębiorców". Program "Erasmus dla młodych przedsiębiorców" daje początkującym przedsiębiorcom możliwość pracowania przez okres do 6 miesięcy wraz z doświadczonym przedsiębiorcą w jej/jego siedzibie w innym kraju UE.

Ten program UE:

  • oferuje początkującemu przedsiębiorcy możliwość uczenia się od doświadczonego przedsiębiorcy prowadzącego małe lub średnie przedsiębiorstwo (MŚP) w innym kraju UE,
  • umożliwia wymianę doświadczeń między początkującymi i doświadczonymi przedsiębiorcami,
  • ułatwia dostęp do nowych rynków oraz poszukiwania potencjalnych partnerów handlowych,
  • sprzyja tworzeniu sieci kontaktów między przedsiębiorcami i MŚP,
  • pozwala doświadczonym przedsiębiorcom rozwijać nowe kontakty handlowe oraz pogłębiać wiedzę na temat możliwości istniejących w innym kraju UE.
  •  

Kto może wziąć udział?

Początkujący oraz doświadczeni przedsiębiorcy.
Początkujący przedsiębiorcy to tacy, którzy mają poważne plany założenia własnej firmy lub założyli ją w ciągu ostatnich trzech lat.
Doświadczeni przedsiębiorcy powinni posiadać w jednym z państw członkowskich UE małe lub średnie przedsiębiorstwo lub takim przedsiębiorstwem zarządzać.
 

Erasmus dla Młodych Przedsiębiorców (Erasmus for Young Enterpreners) to program pilotażowy finansowany przez Komisję Europejską, który umożliwia przedsiębiorcom zdobycie praktycznej wiedzy na temat zarządzania oraz rozwijania małej lub średniej firmy, a także zachęca do podejmowania własnej działalności gospodarczej.

Program, pomimo swojej nazwy, nie wprowadza ograniczeń wiekowych dla przedsiębiorców chcących z niego skorzystać. Za młodego przedsiębiorcę uważa się osobę, która planuje założyć lub już prowadzi własną firmę (nie dłużej jednak niż trzy lata). Osoba biorąca udział w projekcie wyjeżdża na okres od minimum 1 miesiąca do maksymalnie 6 miesięcy do pracy w doświadczonym przedsiębiorstwie znajdującym się na terenie innego państwa UE. Przedsiębiorca goszczący to taki, który jest doświadczonym biznesmenem i prowadzi lub posiada własną firmę należącą do sektora MŚP w jednym z krajów UE.

Zarówno wyjeżdżający i goszczący przedsiębiorca mogą działać w każdym sektorze gospodarki. Jeśli przedsiębiorca wyjeżdża na dłużej niż miesiąc, a prowadzi już własną działalność, podczas trwania wymiany może wrócić do kraju w celu sprawdzenia jak funkcjonuje jego firma. Osoba wyjeżdżająca otrzymuje grant na pokrycie zarówno kosztów podróży do firmy goszczącej, jak i kosztów zakwaterowania w danym kraju. Wysokość grantu będzie ustalana indywidualnie i będzie zależeć m.in. od miejsca pobytu. Pod koniec programu wymiany zarówno młody, jak i goszczący przedsiębiorca muszą sporządzić raport, w którym opiszą przebieg projektu.

Od 19 lutego 2009 r. istnieje możliwość rejestracji osób, które chciałyby wziąć udział w międzynarodowym projekcie, finansowanym w ramach programu Erasmus dla Młodych Przedsiębiorców. Rejestracji można dokonać na stronie www.erasmus-entrepreneurs.eu. Program Erasmus dla Młodych Przedsiębiorców przewiduje około 900 takich wyjazdów w trakcie pierwszego okresu trwania programu czyli od 19 lutego aż do końca 2009 roku.

Program dopasowywania młodych i doświadczonych przedsiębiorców odbywać się będzie poprzez ponad 100 międzynarodowych organizacji (IO) działających w obszarze wsparcia biznesu (np. inkubatory przedsiębiorczości). W Polsce jest to Polska Izba Gospodarcza Importerów, Eksporterów i Kooperacji w Poznaniu, która jest jedną z dwóch instytucji realizujących program.

Kontakt

Polska Izba Gospodarcza Importerów Eksporterów i Kooperacji

Osoby do kontaktu:

Iwona Wesołek

Kalina Kiser

Klaudia Góra

Tel.: 061 851 78 48

Fax: 061 851 78 28

e-mail: izba@pcc.org.pl

< zobacz listę aktualności

Newsletter

Kalendarium

Sierpień 2019

P W Ś C P S N
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Punkt konsultacyjny

Zostań członkiem izby

Członkiem Izby może zostać osoba prawna lub fizyczna, prowadząca działalność gospodarczą

więcej

Przeglądaj oferty

Nawiąż nowe kontakty biznesowe. Przeglądaj oferty zrzeszonych przedsiębiorstw.

więcej

Kontakt

Pl. Wolności 18
61-739 Poznań
Tel. 61 851 78 48
E-mail: izba@pcc.org.pl

więcej

Nasi partnerzy