Doradzamy przedsiębiorcom

Aktualności

Aktualności

REPUBLIKA POŁUDNIOWEJ AFRYKI CAPE TOWN TARGI „POWER GREEN AFRICA” - Podsumowanie

2019-05-27

W dniach 13 - 17 maja br. przebywała w Kapsztadzie w Republice Południowej Afryki grupa wielkopolskich przedsiębiorców pod przewodnictwem Jacka Bogusławskiego - Członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego. Wyjazd związany był z uczestnictwem w targach „Power Green Africa”. Na dużym stoisku województwa wielkopolskiego swoje indywidualne stanowiska miało kilkanaście firm i organizacji wielkopolskich, w tym członkowie naszej izby, związanych tematycznie z szeroko pojętą branżą energetyczną, energii odnawialnej i usługami informatycznymi dla tego sektora.

Polska Izba Gospodarcza Importerów, Eksporterów i Kooperacji również była w tej grupie. Izbę reprezentował Andrzej Łyko – Prezes Zarządu naszej Izby.


Przez pierwsze dwa dni pobytu grupa współdziałała z misją jednostek naukowych pod przewodnictwem Marszałka Marka Woźniaka. I właśnie w tak poszerzonym gronie w pierwszym dniu pobytu, jeszcze przed otwarciem targów, nasza grupa odbyła dwa bardzo ważne spotkania:

  • W siedzibie WESGRO – organizacji będącej częścią administracji Kapsztadu i Prowincji Western Cape. Finansowana z budżetu administracji WESGRO działa na rzecz rozwoju gospodarczego Kapsztadu i Prowincji, w tym współpracy międzynarodowej oraz ściągania inwestorów;
  • W siedzibie CAPE CHAMBER OF COMMERCE & INDUSTRY – Izby Handlu i Przemysłu Kapsztadu i Prowincji Western Cape (Kraju Przylądkowego). Izba działa od 1804 roku, jest najstarszą izbą gospodarczą Afryki i zrzesza trzy tysiące członków  mimo braku w RPA obowiązku przynależności do izb!
    W obu spotkaniach z udziałem kierownictw tych organizacji rozmowom ze strony polskiej przewodniczył Marszałek Marek Woźniak.


 W wyniku bezpośrednich rozmów i nawiązaniu współpracy z kierownictwami tych instytucji Polska Izba Gospodarcza Importerów i Kooperacji uzyskała jednoznaczne, stanowcze zapewnienia jak najszerzej rozumianej pomocy i wsparcia dla przedsiębiorstw wielkopolskich, w tym szczególnie członków naszej izby, w nawiązywaniu kontaktów i poszukiwaniu partnerów przy rozwoju eksportu czy nawiązywaniu współpracy z rynkiem Republiki Południowej Afryki czy znaczne szerzej – rynkiem całej Afryki subsaharyjskiej.


Ponadto w dniu 16.05.2019 w siedzibie CAPE CHAMBER OF COMMERCE & INDUSTRY nastąpiła ceremonia podpisania Wstępnego Porozumienia o Współpracy między Cape Chamber of Commerce and Industry i Polską Izbą Gospodarczą Importerów, Eksporterów i Kooperacji. Ze strony Cape Chamber umowę podpisał Geoff Jacobs – Prezydent Izby w obecności Sida Peimera – Dyrektora Wykonawczego i Mary Jean Thomas-Johnson – Business Information Officer odpowiedzialną za współpracę międzynarodową. Ze strony Polskiej Izby Gospodarczej Importerów, Eksporterów i Kooperacji umowę podpisał Andrzej Łyko – Prezes Zarządu Izby w obecności Jacka Bogusławskiego – Członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego.


Tak więc poza nawiązaniem merytorycznej współpracy zbudowane zostały formalne ramy stwarzające polskim przedsiębiorstwom optymalne warunki wsparcia w ich działaniach na rzecz nawiązania współpracy i rozwoju handlu z regionem Afryki południowej. 


Zapraszamy więc serdecznie wszystkie wielkopolskie przedsiębiorstwa, w tym szczególnie członków naszej izby, chcących nawiązać lub rozwijać współpracę handlową z rynkiem RPA i całej Afryki subsaharyjskiej do kontaktów z naszą izbą. Zapewniamy rzeczywistą, aktywną pomoc i wsparcie w tym zakresie. 
 

Udział w ramach projektu pozakonkursowego „Gospodarna Wielkopolska” współfinansowanego ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020,  Działanie 1.4: Internacjonalizacja gospodarki regionalnej, Poddziałanie 1.4.2:  Promocja gospodarcza regionu.

< zobacz listę aktualności

Newsletter

Kalendarium

Maj 2020

P W Ś C P S N
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Punkt konsultacyjny

Zostań członkiem izby

Członkiem Izby może zostać osoba prawna lub fizyczna, prowadząca działalność gospodarczą

więcej

Przeglądaj oferty

Nawiąż nowe kontakty biznesowe. Przeglądaj oferty zrzeszonych przedsiębiorstw.

więcej

Kontakt

Pl. Wolności 18
61-739 Poznań
Tel. 61 851 78 48
E-mail: izba@pcc.org.pl

więcej

Nasi partnerzy