Doradzamy przedsiębiorcom

Aktualności

Aktualności

Propozycja spotkania - zabezpieczanie ryzyk w handlu zagranicznym

2014-08-14

W czerwcu br. Odbyło się spotykanie z ekspertami z Banku Zachodniego WBK S.A. (członka PIGIEiK) w zakresie eksportu pt.: Jak bezboleśnie wprowadzić firmę na rynki zagraniczne” Spotkanie miało na celu pokazanie w jaki sposób skutecznie i bezpiecznie realizować transakcje w handlu zagranicznym.

Podczas spotkania zostały przedstawione dwie transakcje – eksportowa oraz importowa, które dzięki wykorzystaniu nowoczesnych narządzi bankowych i ubezpieczeniowych były odpowiednio zabezpieczone od wielu ryzyk wynikających  z tego typu transakcji. Dodatkowo, które zostały sfinansowane przez bank i okazały się w efekcie końcowym  wysoce opłacalne dla polskich przedsiębiorców.

W pierwszym przypadku przedstawiono  możliwe rozwiązania finansowania łańcucha dostaw.

Przykład dotyczył jednego z klientów banku,  który jest niezależną firmą wyspecjalizowaną w  wyszukiwaniu dostawców oraz imporcie artykułów gospodarstwa domowego z Indii, Wietnamu, Bangladeszu, Indonezji, Chin. Dzięki obecności w krajach dostaw, doskonałym relacjom z dostawcami oraz zespołom lokalnych specjalistów jest cenionym dostawcą do wielu detalicznych oraz hurtowych sieci handlowych. Zakupy są dokonywane na podstawie zamówień od odbiorców.

Przy planowaniu realizacji transakcji pojawiły się następujące problemy i wyzwania:
• Dostawcy wymagają zabezpieczenia płatności za zamówione towary co najmniej 8 tygodni przed wysyłką,
• Ze względu na odległość większości krajów dostaw od Europy transport towarów trwa do 6 tygodni,
• Odbiorcy oczekują terminów płatności do 60 dni po dostawie.

Wykorzystując akredytywę, factoring oraz zabezpieczając odpowiednio ryzyko walutowe udało się klientowi wspólnie z bankiem zabezpieczyć wszystkie swoje interesy i zminimalizować występujące w transakcji ryzyka.

Drugi przykład dotyczył transakcji eksportowej na Białoruś, gdzie stosując odpowiednie rozwiązania również udało się pozytywnie sfinansować i sfinalizować transakcję.

„Bardzo interesujące spotkanie, pokazujące, jak w praktyczny sposób zabezpieczyć swoje interesy we współpracy z zagranicznym kontrahentem.” ocenił spotkanie p. Piotr Michalak – właściciel firmy Pomysł na grę.

„Wiedza i doświadczenie ekspertów jest imponująca i jestem przekonany, że eksperci  BZ WBK SA. są w stanie poradzić sobie z każdą transakcją” – ocenił po spotkaniu p. Andrzej Łyko – Prezes Zarządu PIGIEiK.  „Zaangażowanie banku w tego typy transakcjach umożliwia przedsiębiorcom zabezpieczenie i rozliczenie transakcji w handlu krajowym i zagranicznym oraz zminimalizowanie ryzyka, związanego z realizacją transakcji” -  dodał Prezes Łyko.

W kolejnej części uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się z najbardziej innowacyjnym portalem informacyjnym w zakresie handlu międzynarodowego Santander Trade Portal.
 Santander Trade Portal pozwala w prosty i efektywny sposób znaleźć informacje kluczowe dla firm prowadzących działalność międzynarodową.

Działy Santander Trade Portal:
• Markets – informacje dotyczące rynków i kierunków sprzedaży dla produktów i usług;  25,000 raportów rynkowych i 10,000 źródeł informacji w 186 krajach
• Counterparts – informacje nt. potencjalnych nabywców i sprzedawców na światowych rynkach;  1,000,000 zamówień w ramach przetargów i 40,000 targów międzynarodowych
• Shipments – informacje nt. regulacji prawnych, taryf celnych i wymagań: aktualizowana baza danych ponad 120 krajów, kalkulatory liczące koszty importu
• Currencies – dostęp do globalnych danych walutowych, przelicznik 147 walut, cotygodniowe i comiesięczne raporty rynkowe przygotowane przez analityków Santander Group
• Banking – usługi oferowane przez Santander , które pomagają rozwinąć się globalnie
• Establishing – praktyczne wskazówki dotyczące prowadzenia działalności zagranicą

Korzystanie z portalu dla klientów firmowych banku jest całkowicie bezpłatne.

Ze względu na bardzo interesujące i praktyczne pokazanie możliwych rozwiązań zabezpieczenia ryzyk w handlu zagranicznym przy użyciu instrumentów bankowych chcielibyśmy powtórzyć wspólnie z bankiem BZ WBK S.A. jesienią br. spotkanie o podobnej tematyce. Wszystkich zainteresowanych prosimy o zgłaszanie chęci uczestnictwa do biura Izby na adres: k.kiser@pcc.org.pl.

 

 

< zobacz listę aktualności

Newsletter

Kalendarium

Marzec 2019

P W Ś C P S N
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Punkt konsultacyjny

Zostań członkiem izby

Członkiem Izby może zostać osoba prawna lub fizyczna, prowadząca działalność gospodarczą

więcej

Przeglądaj oferty

Nawiąż nowe kontakty biznesowe. Przeglądaj oferty zrzeszonych przedsiębiorstw.

więcej

Kontakt

Pl. Wolności 18
61-739 Poznań
Tel. 61 851 78 48
E-mail: izba@pcc.org.pl

więcej

Nasi partnerzy