Doradzamy przedsiębiorcom

Aktualności

Aktualności

Polska agencja konsularna w Irbilu

2013-06-27

Podczas wizyty w Iraku minister Radosław Sikorski otworzył w Irbilu polską agencję konsularną.

Głównym  zadaniem placówki będzie rozwój stosunków gospodarczych, w tym współpracy inwestycyjnej. Agencja będzie również realizowała tradycyjne zadania konsularne oraz te dotyczące kształcenia Kurdów w Polsce i współpracy samorządów. W Irbilu będzie rezydował polski konsul i kilku pracowników miejscowych.

Przygotowania do otwarcia placówki trwały około dwóch lat. W ostatnich latach liczba polskich placówek dyplomatycznych się przerzedziła - co jest zresztą zgodne z trendem obserwowanym w innych krajach Europy, które zamykają ambasady i konsulaty z powodów trudności budżetowych. Ostatnią agencję konsularną MSZ otworzył w kwietniu w Smoleńsku.

Cieszący się dużą niezależnością od rządu w Bagdadzie iracki Kurdystan - najspokojniejsza i najbardziej prozachodnia część Iraku - był ostatnim punktem programu wizyty szefów MSZ Polski, Szwecji i Bułgarii, zorganizowanej w koordynacji z wysoką przedstawiciel UE do spraw zagranicznych Catherine Ashton.
Ministrowie spotkali się m.in. z premierem Iraku Nourim al-Malikim i prezydentem Masudem Barzanim. W piątek byli w Libanie, gdzie rozmawiali m.in. o sytuacji w sąsiedniej Syrii. W poniedziałek przedstawią sprawozdanie z obu wizyt na posiedzeniu rady stosunków zagranicznych w Luksemburgu.

Rzecznik MSZ Marcin Bosacki powiedział PAP, że Irakijczycy byli zainteresowani wyrażoną przez ministra Sikorskiego ofertą podzielenia się doświadczeniami z przemian politycznych po 1989 roku w Polsce, "w tym zwłaszcza doświadczeniami z czasów pojednania zwaśnionych przed 1989 rokiem środowisk politycznych".
Szef polskiego MSZ - dodał rzecznik - wyraził też nadzieję na mocniejszą współpracę wojskową Polski z Irakiem oraz chęć goszczenia w Polsce większej liczby studentów irackich, przede wszystkim na kierunkach technicznych. (Źródło:wyborcza.pl)

Polska Izba Gospodarcza Importerów, Eksporterów i Kooperacji na co dzień utrzymuje bardzo dobre stosunki z Izbą Gospodarczą w Erbilu a także wraz z jej przedstawicielem wprowadza polskie firmy na rynek iracki.

 

< zobacz listę aktualności

Newsletter

Zostań członkiem izby

Członkiem Izby może zostać osoba prawna lub fizyczna, prowadząca działalność gospodarczą

więcej

Przeglądaj oferty

Nawiąż nowe kontakty biznesowe. Przeglądaj oferty zrzeszonych przedsiębiorstw.

więcej

Kontakt

Pl. Wolności 18
61-739 Poznań
Tel. 61 851 78 48
E-mail: izba@pcc.org.pl

więcej

Nasi partnerzy