Doradzamy przedsiębiorcom

Aktualności

Aktualności

Mołdawia - nowy partner w Europie!

2014-08-12

Podczas gdy z doniesień medialnych nie znikają informacje o kolejnych sankcjach, embargach i innych utrudnieniach w relacjach gospodarczych z Rosją, czy niespokojnej sytuacji na Ukrainie, to niewielki wschodnioeuropejski kraj wyrasta na nowego, niezwykle atrakcyjnego partnera dla polskiego biznesu.

Republika Mołdawii, bo o tym państwie mowa, to kraj położony pomiędzy Ukrainą a Rumunią, zamieszkały przez niecałe 4 mln osób. Dane statystyczne na temat Mołdawii na pierwszy rzut oka nie są zbyt atrakcyjne. Kraj ten określa się jako najbiedniejszy w Europie, a jego roczne PKB to 7 mln dolarów. Jak do tej pory Mołdawia kojarzy się w Polsce głównie ze znakomitymi winami, jednak jak się okazuje, nie samym winiarstwem Mołdawia stoi!

To rozwijające się państwo podpisało 27 czerwca 2014 Umowę Stowarzyszeniową z Unią Europejską, na mocy której nasze rynki zostały połączone w ramach pogłębionej strefy wolnego handlu (DCFTA). Oznacza to zniesienie prawie wszystkich barier w eksporcie i imporcie oraz inwestycjach międzynarodowych. Co więcej, dla potrzebującej strukturalnych i infrastrukturalnych przemian Mołdawii szykowane są fundusze unijne, podobne do tych jakie Polska otrzymała jeszcze przed wstąpieniem do UE. Mało tego, wiele z państw udziela Mołdawii bezpośrednich kredytów pomocowych, które mają służyć rozwojowi tamtejszej gospodarki.

Jednym z takich państw jest Polska, która udzieliła Mołdawii kredytu wysokości 100 mln euro (całość zostanie wypłacona do 2020 r.). Pieniądze te zostaną rozdysponowane pomiędzy mołdawskich przedsiębiorców, którzy – uwaga! – będą musieli wydać je na zakup sprzętu rolniczego i przetwórczego w Polsce. Mołdawia to kraj posiadające największy odsetek czarnoziemu na świecie, jednak przestarzała technologia powoduje, że ten potencjał jest zupełnie niewykorzystany. Pokazuje to, z jak chłonnym rynkiem mamy do czynienia!

Mołdawski rynek może być interesujący nie tylko dla producentów maszyn związanych z rolnictwem i przetwórstwem spożywczym. Kraj ten czeka również wiele inwestycji infrastrukturalnych (m.in. drogi, wodociągi, kanalizacja), rosnące dochody Mołdawian spowodują też, że nasze towary będą dla nich coraz bardziej atrakcyjne. A trudno nie zauważyć, że Polska ma w Mołdawii doskonałą markę! Mamy tam opinię prawdziwych przyjaciół, którzy od lat już pomagają Mołdawianom w ich drodze do Europy. Co więcej, również polskie produkty cieszą się opinią prawdziwe solidnych i modnych!

Polska Izba Gospodarcza Importerów Eksporterów i Kooperacji rozpoczęła niedawno współpracę z firmą EastWest Anlytics, najlepszym obecnie specjalistą od rynku mołdawskiego w Polsce. Biorąc pod uwagę znajomość rynku mołdawskiego EW Analytics, oraz nasze doświadczenie, nie mamy wątpliwości, że już wkrótce polsko-mołdawskie relacje handlowe staną się jeszcze bardziej owocne!

Firmy zainteresowane współpracą z rynkiem Mołdawii prosimy o kontakt z biurem Izby: izba@pcc.org.pl, tel. 61 851 78 48.
 

< zobacz listę aktualności

Newsletter

Kalendarium

Grudzień 2018

P W Ś C P S N
          01 02
03 04 05 07 08 09
10 11 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Punkt konsultacyjny

Zostań członkiem izby

Członkiem Izby może zostać osoba prawna lub fizyczna, prowadząca działalność gospodarczą

więcej

Przeglądaj oferty

Nawiąż nowe kontakty biznesowe. Przeglądaj oferty zrzeszonych przedsiębiorstw.

więcej

Kontakt

Pl. Wolności 18
61-739 Poznań
Tel. 61 851 78 48
E-mail: izba@pcc.org.pl

więcej

Nasi partnerzy