Doradzamy przedsiębiorcom

Aktualności

Aktualności

Mocny złoty uderza w eksporterów - Puls Biznesu

2018-01-24

W artykule znajdą Państwo wypowiedź Prezesa Izby - Andrzeja Łyko na temat wpływu umacniania złotego na polski eksport.

Sytuacja na rynku walutowym obniża konkurencyjność polskich firm za granicą. Ale nie na tyle, żeby eksport przestał się opłacać

W ciągu ubiegłego roku złoty umocnił się wobec głównych walut, w których najczęściej rozliczany jest polski eksport — czyli euro, dolara amerykańskiego i funta szterlinga — o odpowiednio 5 proc., 17 proc. i 9 proc. Taka sytuacja wpłynęła na wyniki wielu polskich firm handlujących z zagranicą.

Ucierpieć na tym mogły przede wszystkim przedsiębiorstwa z branży przetwórstwa przemysłowego, które zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) mają najwyższy udział eksportu w przychodach ze sprzedaży. Do tego pracują na niskich marżach — średnio 5-procentowych.

— To powoduje, że nie są one odporne na umocnienie się złotego. Głównie chodzi o branże, których produkty przyczyniły się do dynamicznego zwiększenia polskiego handlu zagranicznego, takie jak meble czy pojazdy i części motoryzacyjne. Na niewysokich marżach pracują również producenci i przetwórcy metali oraz wyrobów metalowych. Mamy ponadto w tej grupie komputery i elektronikę,papier i wyroby z drewna — wylicza Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface.

Przy tym największym, sięgającym prawie 80 proc. udziałem eksportu w przychodach ze sprzedaży, mogą pochwalić się pojazdy samochodowe. Niewiele mniejszy dotyczy produkcji komputerów, pozostałego sprzętu transportowego i mebli. Generalnie, jak analizuje Jakub Borowski, główny ekonomista banku Credit Agricole, można dostrzec współzależność między umocnieniem się naszej waluty w stosunku do euro a obniżeniem wyników finansowych wielu firm działających w sektorach z największym udziałem eksportu w przychodach ze sprzedaży.

(…)

Natomiast Andrzej Łyko, prezes Polskiej Izby Gospodarczej Importerów, Eksporterów i Kooperacji, zwraca uwagę, że choć zmiany kursów walut obniżają zysk polskich firm, to nie mają wpływu na wolumen eksportu, który cały czas rośnie.

 

— Ponadto przedsiębiorcy coraz bardziej świadomie korzystają z instrumentów finansowych oferowanych przez banki, które zabezpieczają kurs waluty przed wahaniami, tym samym zabezpieczając rentowność eksportu — twierdzi Andrzej Łyko.

 

Jego zdaniem, firmy tracą na tym, że wolą sprzedawać swoje produkty i usługi zachodnim pośrednikom na niższej marży, niż samodzielnie docierać do odbiorców na rynkach pozaeuropejskich.

 

— Transakcje na odległych rynkach obarczone są większym ryzykiem, a finalizacja sprzedaży wymaga sporego wysiłku. Jest to jednak szansa na uzyskanie znacznie wyższych marż — przekonuje Andrzej Łyko. Warto się zastanowić nad skorzystaniem z takiej możliwości, tym bardziej że złoty dalej może się umacniać.

(...)
 
Cały artykuł znajdą Państwo w Pulsie Biznesu

https://www.pb.pl/mocny-zloty-uderza-w-eksporterow-903647

 

< zobacz listę aktualności

Newsletter

Kalendarium

Grudzień 2018

P W Ś C P S N
          01 02
03 04 05 07 08 09
10 11 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Punkt konsultacyjny

Zostań członkiem izby

Członkiem Izby może zostać osoba prawna lub fizyczna, prowadząca działalność gospodarczą

więcej

Przeglądaj oferty

Nawiąż nowe kontakty biznesowe. Przeglądaj oferty zrzeszonych przedsiębiorstw.

więcej

Kontakt

Pl. Wolności 18
61-739 Poznań
Tel. 61 851 78 48
E-mail: izba@pcc.org.pl

więcej

Nasi partnerzy