Doradzamy przedsiębiorcom

Aktualności

Aktualności

Izba na targach West Africa Agrofood 2017 w Ghanie

2017-12-21

W dniach 04-09 grudnia 2017 Pan Prezes Andrzej Łyko brał udział w delegacji wielkopolskich przedsiębiorców uczestniczących w targach rolno - spożywczych West Africa Agrofood 2017 w Ghanie, w Afryce. Celem wizyty było nawiązanie współpracy między Wielkopolską a Ghaną, w szczególności w zakresie gospodarki oraz rolnictwa i przemysłu spożywczego.

Tegoroczna edycja wydarzenia w Akrze skupiła rekordową ilość 93 wystawców z 21 krajów prezentujących cały łańcuch wartości „od gospodarstwa do widelca”, od rolnictwa i technologii przetwórstwa spożywczego, tworzyw sztucznych, drukowania i pakowania aż do końcowego produktu spożywczego. Wystawcy pochodzili z Algierii, Chin, Egiptu, Francji, Niemiec, Ghany, Indii, Iranu, Włoch, Korei, Holandii, Nigerii, Polski, RPA, Hiszpanii, Sri Lanki, Tajwanu, Tajlandii, Turcji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Wielkiej Brytanii.


W skład instytucji prezentujących Markę Województwa w obszarze „Biosurowce i żywność dla świadomych konsumentów” znaleźli się przedsiębiorcy, mający już pewne doświadczenia z afrykańskim rynkiem. Wierząc w długoterminową współpracę i partnerstwo delegacja składała się także z przedstawicieli wielkopolskich instytucji otoczenia biznesu, takich jak izby gospodarcze i klastry biznesowe, które ułatwiają podejmowanie przez naszych przedsiębiorców działań na trudnych rynkach, a także Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Rynek Ghany jest dobrym punktem wejścia na inne rynki Afryki Środkowej a lokalna gospodarka otwiera się na zagraniczne inwestycje. Celem wizyty w Ghanie była promocja Marki Wielkopolska w Afryce Zachodniej, by wzmocnić zainteresowanie produktami i usługami z województwa. Przedsiębiorcy nawiązali nowe kontakty, które skutkować mogą dalszymi działaniami na tym rynku (eksport, import, inwestycje). Jednocześnie poprzez bezpośredni kontakt z biznesem Ghany przedstawiciele wielkopolskiego świata gospodarczego będą mogli lepiej dostosować swoją ofertę do wymagań konsumentów tego obszaru świata.


Podczas wizyty miał miejsce także szereg spotkań z władzami Ghany m. in. w ministerstwach: Rolnictwa, Finansów, Spraw Zagranicznych, Dróg i Autostrad, Handlu i Przemysłu, a także na uniwersytecie w Ghanie, w Izbie Gospodarczej oraz Izbie Promocji Inwestycyjnej. Delegacja miała możliwość kontaktu z Polonią mieszkającą w Ghanie w celu wymiany doświadczeń oraz odwiedzenia polskiej inwestycji w Akrze.
Nasza izba podpisała porozumienie o współpracy z Ghana Chamber of Agribusiness. Ponadto podczas targów Prezes Łyko odbył rozmowy w Ghana National Chamber of Commerce, z którą również jest przygotowywane porozumienie o współpracy, a które będzie w najbliższym czasie podpisane. Porozumienia te stanowią solidną podstawę dla dalszego rozwijania współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami zrzeszonymi w naszych Izbach. Dzięki temu będziemy mogli dostarczyć Państwu wiedzę i informację na temat warunków współpracy z Ghaną, wiarygodności poszczególnych przedsiębiorców z Ghany i możliwości tego rynku.
Wyjazd  był doskonałą okazją do zapoznania się z sytuacją społeczno-gospodarczą oraz warunkami prowadzenia biznesu obowiązującymi w tym kraju. Bardzo ważnym elementem wizyty w Ghanie były rozmowy z szeregiem firm zainteresowanych współpracą z polskimi przedsiębiorstwami, nie tylko  branży spożywczej. Izba posiadała własne stoisko promocyjne w ramach projektu pozakonkursowo „Gospodarna Wielkopolska”. W wyniku wyjazdu otrzymaliśmy gotowe oferty współpracy m. in. w zakresie importu z kakao, złota i diamentów, w zakresie budowy biogazowi w Akrze – stolicy Ghany, w zakresie mechanizacji produkcji, przetwarzania produktów spożywczych. W przypadku zainteresowani prosimy o kontakt w biurem Izby, celem przekazania szczegółów oferty współpracy.


Udział Izby został w pełni sfinansowany w ramach projektu pozakonkursowego „Gospodarna Wielkopolska” współfinansowanego ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020,  Działanie 1.4: Internacjonalizacja gospodarki regionalnej, Poddziałanie 1.4.2:  Promocja gospodarcza regionu.

 
Udział w ramach projektu pozakonkursowego „Gospodarna Wielkopolska” współfinansowanego ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020,  Działanie 1.4: Internacjonalizacja gospodarki regionalnej, Poddziałanie 1.4.2:  Promocja gospodarcza regionu.

< zobacz listę aktualności

Newsletter

Kalendarium

Grudzień 2018

P W Ś C P S N
          01 02
03 04 05 07 08 09
10 11 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Punkt konsultacyjny

Zostań członkiem izby

Członkiem Izby może zostać osoba prawna lub fizyczna, prowadząca działalność gospodarczą

więcej

Przeglądaj oferty

Nawiąż nowe kontakty biznesowe. Przeglądaj oferty zrzeszonych przedsiębiorstw.

więcej

Kontakt

Pl. Wolności 18
61-739 Poznań
Tel. 61 851 78 48
E-mail: izba@pcc.org.pl

więcej

Nasi partnerzy