Doradzamy przedsiębiorcom

Aktualności

Aktualności

Dotacje dla przedsiębiorstw w 2012 roku

2012-01-16

Szanowni Państwo, Poniżej zamieszczamy informacje na temat dotacji dla firm jakie przewidziano na 2012 rok. Wszystkich zainteresowanych skorzystaniem z poniższych środków zachęcamy do kontaktu z biurem Izby, gdzie uzyskają Państwo szczegółową informację na temat zasad ubiegania się dotacje unijne wraz z analizą możliwości uzyskania dotacji przez Państwa firmę na planowaną inwestycję.

 DOTACJE W ROKU 2012r.

 

Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka

Pieniądze na e- biznesy

Działanie 8.1, dzięki któremu można dostać unijna kasę na rozkręcenie e-biznesu , zaplanowane są trzy konkursy. Mikro lub małe firmy mogą sięgnąć po dofinansowanie do 70 % kosztów, z kolei wnioskodawcy do 27 lat maja szanse na wsparcie w wysokości 80% wydatków. Do tej pory pomoc skierowana była tylko do firm, które działają nie dłużej niż rok, po zmianach ma obejmować także dwuletnie.

Działanie 8.2. Mikro, małe i średnie firmy mogą ubiegać się w nich o Wsparcie na rozwój informatycznych powiązań  typu B2B. Tu zorganizowane będą trzy nabory. Dotacje czekają na inicjatywy, które umożliwiają lub ułatwiają elektroniczne relacje między przedsiębiorstwami, ich partnerami, dystrybucją czy punktami sprzedaży. Wsparcie może wynosić od 20 tys. zł do nawet 2 mln zł. Pierwszy nabór rusz już 6 lutego.

Pieniądze na rozwój eksportu i na wynalazki

PARP  szykuje trzy nabory w działaniu 6.1 „Paszport do eksportu”. Każda firma może dostać  nawet 210 tys. zł wsparcia na promowanie się za granicą, m. in. na udział w targach. Na przedsiębiorców czekają 324 mln zł. Nabory się odbędą na nowych zasadach.

Planowane jest  połączenie obu etapów działania. Przedsiębiorca nie będzie musiał składać oddzielnie aplikacji do pierwszej fazy, a dopiero po zatwierdzeniu projektu do drugiej. Firmy będą mogły zgłaszać się z planem rozwoju eksportu, który został opracowany w ciągu ostatniego roku, i wejść od razu w fazę wdrożeniową.  Ma to motywować przedsiębiorców do tego, aby w ramach finansowanych projektów od razu realizować konkretne założenia , a nie zatrzymywać się na etapie opracowywania  i analiz.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości chce też pomóc przedsiębiorcom, którzy mieli już zatwierdzone plany rozwoju eksportu i z różnych przyczyn ich nie zrealizowali. Będą mieli szansę otrzymać dotację na swój plan, nawet gdy jest on starszy niż rok.

Jest też nowość wśród działań – pilotażowy konkurs , w którym będzie można zdobyć Wsparcie na wdrożenie wynalazku w swojej działalności. Budżet to około 980 mln zł – dokładna kwota będzie zależna od Krajowej Rezerwy Wykonania.

Nabór ten będzie premiował innowacyjne rozwiązania. Konkurs dedykowany jest tylko dla firm z sektora MSP. Będzie można przedstawić zarówno INNOWACJE produktową jak i procesową związaną z samą technologią. Premiowane będą rozwiązania, które albo są chronione prawami własności przemysłowej, ewentualnie są na końcowym etapie o stanie nowości.  Kwota pojedynczej dotacji to nawet 20 mln zł. Dofinansowanie będzie obejmowało do 50% inwestycji. Projekty będą oceniane przez panel ekspertów, co ma dać szerszą możliwość poznania pomysłu i lepszą współpracę z wnioskodawcą. Jedyny przyszłoroczny nabór ruszy w marcu.

Działanie 5.4.1  PARP wychodzi naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, pozwalając na finansowanie kolejnych faz ubiegania się o ochronę własności przemysłowej. Druga proponowana zmiana polega na rozszerzeniu katalogu potrzeb kwalifikowanych  o sprawy związane z usługami doradczymi na wdrożenie rozwiązania, które ma być chronione.  Jest to korzystne dla firm które równolegle z wprowadzaniem procesu ochrony chcą opracować plany pozwalające osadzić nowe rozwiązanie w realiach rynkowych, czyli np. wykonać analizy potencjalnej rentowności nowego projektu.

 

Program Operacyjny Kapitał Ludzki

poddziałanie 2.1.1 „Rozwój Kapitału Ludzkiego Przedsiebiorstw”.

Tutaj będzie można pozyskać środki na sztolnia otwarte i zamknięte, studia podyplomowe i doradztwo. Głównym celem jest podniesienie kompetencji przedsiębiorców i pracowników. Do podziału jest 312 mln zł.

Poddziałanie 2.1.2

Wsparcie kierowane jest dla organizacji pracodawców i związkowców. Główny cel projektów – podniesienie adaptacyjności firm przez takie rozwiązania, jak elastyczne formy zatrudniania czy kwestie związane z zarządzaniem strategicznym. Dwa nabory zostaną uruchomione w drugim półroczu 2012r.

Pozostałe programy PARP

Szwajcarsko – Polski Program Współpracy w ramach, którego firmy będą mogły zdobyć pieniądze na społeczną odpowiedzialność biznesu (CSR)

 

Bon na INNOWACJE  pozwoli natomiast zdobyć środki na zakup prac badawczych.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do kontaktu z biurem Izby:

Janetta Sałek, e-mail: j.salek@pcc.org.pl

Kalina Kiser-Beyme, e-mail: k.kiser@pcc.org.pl

tel.: 61 851 78 49

Opracowanie na podstawie Puls Biznesu, Nr 239 (3509)

 

 

 

< zobacz listę aktualności

Newsletter

Zostań członkiem izby

Członkiem Izby może zostać osoba prawna lub fizyczna, prowadząca działalność gospodarczą

więcej

Przeglądaj oferty

Nawiąż nowe kontakty biznesowe. Przeglądaj oferty zrzeszonych przedsiębiorstw.

więcej

Kontakt

Pl. Wolności 18
61-739 Poznań
Tel. 61 851 78 48
E-mail: izba@pcc.org.pl

więcej

Nasi partnerzy